CENY BYTŮ ROSTOU RYCHLEJI NEŽ CENY RODINNÝCH DOMŮ A POZEMKŮ...

Meziročně 12,1% - to je ukazatel nárůstu ceny bytů, který zveřejnila Hypoteční banka ve čtvrtek minulý týden.

Ceny rezidenčních nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku nadále rostly, i když pomalejším tempem než v druhé polovině loňského roku. Nejrychleji rostou ceny bytů, které si meziročně připsaly 12,1 procentního bodu. Rodinné domy a pozemky své tempo růstu zvolnily.

Ukazuje to HB Index, který ve čtvrtek zveřejnila Hypoteční banka. Tento index sleduje vývoj cen bytů, rodinných domů a pozemků v celém Česku. Vychází z odhadů tržních cen nemovitostí, které si lidé prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili u Hypoteční banky.

"Nejvíce ceny bytů rostly na jižní Moravě, ve Středočeském kraji, v Praze a na Plzeňsku. Naopak nejmenší cenové nárůsty si připsaly byty v Ústeckém kraji, díky slabší poptávce, a na Olomoucku, kde se tak kompenzoval razantní nárůst cen během loňského roku," uvedl Petr Němeček, ředitel odboru nemovitosti Hypoteční banky.

Nadále platí, že byty v panelových domech podražují více než byty v cihlových domech. Stále je také největší poptávka po dvoupokojových bytech. Podle Hypoteční banky je největší zájem o byty s celkovou obytnou plochou 56-75 metrů čtverečních.

Tržní ceny rodinných domů v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 4,9 procentního bodu, pozemky o 11,9 procentního bodu. Podle Hypoteční banky je největší poptávka po rodinných domech v okolí velkých měst. Lidé kupují kvůli levnějším cenám i domy, které vyžadují rekonstrukci.

Ceny pozemků podle banky za posledních pět let podražily v průměru přibližně o pět procentních bodů ročně. "To z pozemků činí bezpečnou investici s nízkými udržovacími náklady," sdělil Němeček. Nejvíce jdou na odbyt lokality v okolí velkých měst. Lidé kupují i pozemky bez kompletních inženýrských sítí.

Zdroj: Hospodářské noviny