ZPRÁVA O VÝVOJI PŘIJETÍ ZÁKONA O REALITNÍM PODNIKÁNÍ

 
Právě jsme obdrželi mnoho zpráv o vývoji přijetí zákona o realitním podnikání. Dovolíme si tedy citovat jeden ze zdrojů, konkrétně  zdroj ARKCR (Asociace realitních kanceláří České republiky). I naše společnost byla před nedávnou dobou oslovena poslaneckou sněmovnou, aby se vyjádřila k chystanému zákonu. Za nás můžeme jen dodat: "Už aby to bylo."
 
 
Vítáme dnešní přijetí Zákona o realitním zprostředkování Poslaneckou sněmovnou. Sen všech slušných realitní kanceláří tak již má reálné obrysy. Asociace realitních kanceláří České republiky za vnik „realitního zákona“ bojuje již od svého založení v roce 1991. 
 
Citace:
Ing. Jaroslav Novotný, prezident ARK ČR
„Činnost slušným zprostředkovatelům zákon komplikovat nebude, ti ostatní budou muset změnit svůj postoj k profesi i spotřebiteli. Zákon  by měl posílit postavení profese ve společenském žebříčku a posílit důvěru spotřebitele v poskytované služby. "
Citace: 
JUDr. Miroslav Duda, viceprezident ARK ČR
„Ze zkušenosti mohu říct, se dá předpokládat, že to vyvolá vznik nejrůznějších skupin, komor či asociací, které se budou na tomto aktu zviditelňovat. Realitní makléři, kteří nás sledují však bezpochyby vědí, že Asociace realitních kanceláří České republiky vždy zcela nezávisle usilovala a trvale bude pracovat ve prospěch realitních kanceláří napříč realitním trhem. I nadále bude se vždy jako první bude snažit o to, aby spotřebitel využíval služeb realitních kanceláří a neměl žádné opodstatněné důvody přicházet o peníze bez využití realitních kanceláří“
 
Mezi nejdůležitější Sněmovnou přijaté pozměňovací návrhy lze vyjmenovat regulaci úschov včetně jejich evidence a zároveň zlepšení postavení ochrany úschovy klientů na účtech bank proti krachu banky na stejnou úroveň jako mají advokáti či notáři. Dále byla schválena změna v pojištění, a to ve formě sníženého pojištění na úrovni 50% pro franšízanty, či jiné osoby, které vykonávají zprostředkovatelskou činnost na účet firmy, jejímž logem či značkou disponují. Kvalifikační možnosti se pak díky jinému přijatému návrhu rozšiřují o kurzy MBA a pro vztahy zprostředkovatele s podnikateli se umožňuje libovolná výpovědní lhůta. 
 
Návrh zákona nyní bude odeslán Senátu. Očekávaná účinnost k 1. lednu 2020 zřejmě není reálná. Reálnější se jeví obecná účinnost, tedy 15 dní po vyhlášení zákona ve Sbírce.
 
Ing. arch. Jan Borůvka, CIPS
Generální sekretář ARK ČR