Názor našich odborníků na situaci v rámci realitního trhu v souvislosti s Covidem...

V současné době probíhá rozvolňování opatření proti koronaviru a zdá se, že se život vrací do normálních kolejí. Realitní trh však z pravidla na výkyvy a krize v ekonomice reaguje se zpožděním. Co nás tedy na trhu s nemovitostmi čeká a jaké možné scénáře se mohou odehrát?

 

Ekonomická a společenská situace má samozřejmě také vliv na trh s nemovitostmi a ty také podléhají ekonomickým cyklům. Není ale třeba se toho bát, je ale na místě být ve střehu a v obraze a na změny na trhu pružně a s použitím selského rozumu reagovat. V ideálním případě je super, když máte již rodinného realitního makléře, na kterého se s dotazy můžete s důvěrou obrátit.

 

Jaké scénáře se mohou v následujícím období na trhu s realitami odehrát? Z mého pohledu to mohou být zhruba tři, které se budou odvíjet dle situace s covidem.

 

1.

Začnu od toho nejhoršího, který doufám nenastane. Tím dle mého může být situace, že nás dostihne druhá vlna korona viru a celá ekonomika se opět zastaví. Globální i lokální propad bude ještě mnohem zásadnější. Již nyní nejvíce postižené segmenty půjdou ještě více do kolen a spousta dalších velkých i malých firem skončí, nebo budou muset výrazně regulovat provozy, pokud to vůbec ustojí.

 

Firmy tedy budou rády, že mohou vůbec fungovat. Na výrazné investice zřejmě nebude chuť (ani prostředky) a i zaměstnanci budou velmi rádi, pokud si svoje pracovní místo udrží - a asi se mnou budete souhlasit, že uvažovat v této době o zvýšení platu je asi také nesmysl.

 

Obecně se všichni soustředí na nejnutnější a investice a nákupy nemovitostí nejspíše odloží na dobu až bude opět o něco lépe a stabilněji a nákup vlastního bydlení bude opět na pořadu dne. K jakému propadu cen by mohlo dojít si v tomto případě opravdu netroufnu odhadnout. Pořád ale pevně věřím, že tento scénář nenastane.

 

2.

V druhém případě se, trh s nemovitostmi určitě nezastaví, ale dostaví se ekonomická recese a možná i určité preventivní, ale omezující opatření proti covidu budou pokračovat.

Pořád bude vlastní bydlení, řešení dědictví, vypořádání majetků, stěhování do většího, stěhování do menší apod. na pořadu dne. Stále budou lidé, kteří budou mít vlastní prostředky, získají hypotéku nebo se krize jejich segmentu až tak moc nedotkne a nákup nemovitostí pro ně bude stále dostupný. Naopak budou i obory, které zaznamenají nárůst. Obecně se dá však předpokládat, že se trh ochladí a sníží se poptávka a tím bude muset dojít ke korekci a snížení cen a to na úroveň a dobu, než si lidé na nové podmínky zvyknou, přizpůsobí se jim a situace se trochu více stabilizuje. Podívám-li se na vývoj realitní trhu při hypoteční krizi v letech 2008 – 2009, dal by se očekávat podobný scénář, i když příčina a spouštěč krize byl o trochu jiném příběhu.

 

3.

Velmi pozitivní scénářem by bylo, že by se situace vrátila do stavu „před covidem“. Tedy pozitivní nálada ve společnosti, poměrně snadná možnost získat hypotéku, platy začnou opět růst a nebude tedy obava, jestli nákup a financování nemovitosti zvládneme či nikoliv. Ceny nemovitostí dál porostou, možná s mírnějším tempem, ale porostou. Ve svém okolí ale neznám prakticky nikoho, koho by se covid nedotknul, nebo komu by to bylo úplně jedno – a to nehledě na finanční poměry.

 

Proto si osobně myslím, že už nyní je z chování společnosti patrné, že varianta číslo tři nenastane a jak už jsem říkal, doufám, že zcela katastrofický scénář nás také nečeká.

 

Reálné škody a dopady koronaviru uvidíme v následujících měsících. Ještě úplně nevíme jak vysoká bude nezaměstnanost, jak poroste inflace, jak moc se sníží HDP, jak moc budou lidé ochotní utrácet apod. i když ekonomové již s predikcemi do následujících měsíců přicházejí. Určitě je dobré situaci průběžně sledovat. V praxi však vidím, že zájem o nemovitosti stále je a nemovitosti stále prodávám i pronajímám.

 

Co se týká pronájmů, tak hlavně v oblastech, kde fungovalo třeba „airbnb“ a „booking“ (prostě krátkodobé pronájmy) a byl vysoký turistický ruch, se již nájmy celkem výrazně snížili. I 20% poklesu cen není výjimkou. Prodloužila se i průměrná doba, než se vhodný nájemce najde. Pokud se však kapacity hotelů zaplní a turistický ruch se opět spustí, dá se předpokládat, že se nájmy vrátí na původní úroveň. Popř. zůstanou na nějakou dobu o něco nižší s ohledem na rozsah recese.

 

U prodejů se takový přetřes zatím neudál. Samozřejmě krom období, kdy byly opatření nejpřísnější, kdy se prakticky mohlo vycházet jen v nejnutnějších případech se počet poptávek na nějakou dobu snížil na minimum. Samozřejmě jsme to doháněli např. virtuálními prohlídkami apod., ale klasické prohlídky prakticky chvíli nebyly. Trochu zmatku přinesly také nejasnosti ohledně daně z nabytí nemovitosti, ale obecně jsem zásadní změnu u prodejů nezaznamenal. Ano, je o něco méně poptávajících. Ano, lidé jsou více opatrní, někteří vyčkávají a někteří nákup odložit prostě museli. Ale i nyní je stále větší poptávka než nabídka.

 

Vždy bude také záležet na lokalitě, typu nemovitosti, kvalitě provedení a dalších parametrech, ale to u nemovitostí platilo vždy. V dnešní době se na tyto parametry bude zřejmě jen brát větší zřetel a nebude se kupovat hned, všechno, všude a za cokoliv, tak jak se to mnohdy jevilo doposud. Určitě se najdou nemovitosti a lokality, kde hodnota bude stále narůstat. Naopak v některých lokalitách a u určitých typů nemovitostí, kde bude poptávka nižší, ke stagnaci či snížení cen dojít může.

 

Realitnímu trhu určitě může pomoct i snížení úrokových sazeb a zmírnění nároků pro získání hypotéky. Česká národní banka již některé tato opatření vydala. Například zrušila parametr DSTI, což znamená, že se již neposuzuje limit pro poměr mezí měsíční splátkou úvěrů a celkovým příjmem domácnosti. Jen pozor, to ale neznamená, že se tím banky rovnou začnou řídit. Veškerá tato opatření ze strany ČNB mají pouze podobu doporučení. A i banky jsou velmi opatrné a musí na současnou situaci reagovat dle svých možností.

 

Řešíte-li prodej, pronájem popřípadě nákup nemovitosti, obraťte se na odborníky, ať vše proběhne bez starostí, bezpečně a pokud možno dle Vašich očekávání.

 

Matouš Kozumplík
Adomus – reality a finance jinak